Kudy na Špičák Interaktivní mapa

Vítězem European Downhill Cupu (EDC) na Špičáku se poprvé v elitní kategori mužů stal Čech – Stanislav Sehnal. V ženách vyhrála Slovinka Hrastniková

23. 07. 2018

Vítězem čtvrtého závodu pětidílné série European Downhill Cupu (EDC) se na šumavském Špičáku časem 3:05 minut stal mezi 117 účastníky elitní kategorie mužů Stanislav Sehnal. Teprve v devátém ročníku tak zvítězil na Špičáku poprvé Čech. Druhý dojel Němec Joshua Barth se ztrátou 55 setin vteřiny a třetí Novozélanďan Bryn Dickerson (- 3,92 vteřiny). Elitní kategorii žen vyhrála vedoucí sjezdařka seriálu EDC Slovinka Monika Hrastniková časem 3:39 minut. Startovní listina čítala včetně kvalifikace celkem 250bikerů a bikerek z 28 zemí světa v pěti kategoriích.

„Nebe a dudy“ v přeneseném slova smyslu způsobilo rozdílné počasí během dvou soutěžních dnů. Sobotní kvalifikace se jela na rychlé, prašné trati, zatímco nedělní finálové jízdy na deštěm prolité „skluzavce“. Z ní s přibývajícím počtem jezdců sice mizelo bláto (na jejich kolech a dresech), ale sjezd z vrcholu Špičáku byl podle slov většiny bikerů nesmírně obtížný a absolvovat ho bez chyb, bylo prakticky nemožné. Stejně jako dostat se pod magickou hranici 3 minut.

Do superfinále mužů (pozn.: jede ho nejlepších 30 z kvalifikace a prvních 10 průběžného pořadí EDC má účast zajištěnu automaticky, zbytek startovního pole pak jede jen malé finále) postoupilo i 5 Čechů. Stanislav Sehnal dokonce kvalifikaci vyhrál a Martin Lebl v ní byl třetí. V superfinále pak Stanilav Sehnal dokázal to, co devět předchozích ročníků ve Ski&Bike Špičák nikdo jiný z Čechů – vyhrát ve skvělé světové konkurenci závod EDC na domácí trati (pouze v ženách se to před dvěma roky povedlo Janě Bártové). Skvělý český den ještě umocnili další dva Češi v desítce – Martin Lebl (5.) a Antonín Král (9.).

Velkou smůlu si vybral Ondřej Štěpánek - v kvalifikaci spadl a superfinále si zajistil díky umístěný v průběžném pořadí EDC. V neděli hned na startu protočil „ořech“, nemohl vůbec šlapat, jen sjel z kopce dolů, přesto dojel mezi 31 superfinalisty na 17. místě. Matěj Charvát pak byl 24.

Jana Bártová (- 5,31 vteřin ztráta na vítězku Hrastnikovou) letos jako jediná Češka ve startovním poli jela na Špičáku v sérii EDC už pošesté. Předloni vyhrála, loni dojela třetí, letos to bylo za „brambory“, tedy čtvrté místo v konkurenci 20 bikerek. Před ní se dostaly druhá Janine Hübscheová ze Švýcarska (- 41 setina vteřiny) a třetí skončila Němka Sandra Rübesamová (- 1,05 vteřin).
V mužské kategorii U19 bral zlato Australan Patrick Butler, v U17 Slovinec Marko Niemiz. V kategorii Masters (ročník narození 1988 a starší) zopakoval loňské vítězství mezi 24 „veterány“ Frank Hedwig (Německo) před Švýcarem Fabianem Buschorem a Dánem Madsem Widemannem. Opět čtvrtý jako loni dojel Tomáš Brožík z Dobřan.

Na odměnách se letos celkem vyplatilo téměř 6 000 eur. Na „prize money“ dosáhlo 8 nejlepších v obou elitních kategoriích (vítězný muž i žena získají každý 600 eur). V ostatních kategoriích se pak odměna vyplácela třem nejlepším. Záznam z finálových jízd vysílá ČT Sport.

Závody sledovalo během celého víkendu cca 2000 diváků. Celá série iXS European Downhill Cupu nyní vyvrcholí finálovým závodem na přelomu srpna a září v rakouském Brandnertalu. Pak už se jede MS ve švýcarském Lenzerheide (4.-9.září).

© Copyright Ski areál Špičák, Sport service spol. s.r.o., Špičák 182, 340 04 Železná Ruda, tel./fax: +420 376 397 167